Luxology modo 501 - produkt do wizualizacji 3D z punktu widzenia użytkownika

Luxology modo 501 Luxology modo 501 IT Media

Wybrałem modo jako aplikację do projektowania w 3d ze względu na przystępną cenę i mnogość funkcji pozwalającą bez skrępowania projektować w 3d od szkicu po finalny render. Program jest prosty w nauce i świetny w odtwarzaniu przedmiotów codziennego użytku, jak i nieograniczonych wytworów fantazji. Pozwala szybko wizualizować od szkicu po końcowy efekt, to co nam podpowie kreatywność i wymagający klient. Dlatego też wielu profesjonalistów korzysta z niego do projektowania wizualizacji: biżuterii, procesów maszynowych, animacji architektonicznych, reklam, produktów użytkowych, tworzenia bibliotek obiektów 3d z przeznaczeniem do gier na różne platformy.


Modo posiada również możliwość rzeźbienia oraz malowania tekstur, które sprawiają, że produkt możemy teksturować i wykańczać nie wychodząc z programu. Dzięki temu  w szybkim czasie można stworzyć dowolną fakturę każdego dostępnego materiału: od skorodowanego metalu, przez spękany beton po stare drewno, jedwab i len. Jakby tego było mało modo został wyposażony w rewolucyjny silnik renderujący pozwalający cieszyć się fotorealistycznymi obrazami typu CGI. Pozwala to oszczędzić na zakupie zewnętrznego programu renderującego który moim zdaniem jest w tym wypadku zbędnym wydatkiem.
Luxology jest firmą, która powstała z odłamu firmy Newtek założonego przez trzech głównych pracowników odpowiedzialnych za stworzenie innego popularnego programu Lightwave 3d (Allen Hastings, Stuart Ferguson, Brad Peebler). Modo jak sama nazwa mówi wyewoluował z programu modelującego. Na początku zaprojektowano go z myślą o wspomaganiu modelowania 3d.
Warto to wiedzieć,  zrozumieć i zaakceptować, aby po kupnie programu nie rozczarować się brakiem animacji płynów, materiałów typu clothes czy brakiem możliwości animowania deformacji siatki wywołanej ruchem kości postaci. Tego nie ma w podstawowej wersji, ale nie jest wcale powiedziane, że w kolejnych odsłonach programu firma nie skłoni się ku tego typu udogodnieniom. W przeszłości Luxology dodało możliwość rzeźbienia i malowania po obiekcie zbliżając swoje  funkcjonalności do największych aplikacji typu „wszystko w jednym”, które na dzień dzisiejszy cenowo kilkukrotnie przewyższają politykę cenową Luxology. Jest to dla mnie element wzmacniający atrakcyjność oferty.
Rozumiejąc ograniczenia wynikające z faktu ewoluowania tego programu z modelera 3d, użytkownik powinien być wniebowzięty ilością możliwości zastosowania tego programu w wielu gałęziach projektowania i realistycznej wizualizacji obiektów 3d.
Umożliwiono także tworzenie autoryzowanych pluginów które rozszerzają program o nieprzewidziane do tej pory funkcję zwiększając jego atrakcyjność. Dobrym tego przykładem jest plugin Recoil, który wprowadza do modo elementy mechaniki (dynamiki i kinetyki). Pozwala na odwzorowanie wzajemnych sił fizycznych pomiędzy różnymi ciałami z uwzględnieniem: przyciągania ziemskiego, sprężystości, tarcia, osi obrotu, oraz wpływu na ruch obiektu kolizji z innymi obiektami. Dzięki temu możliwe jest zachowanie realistyki ruchu i zderzeń obiektów, co w połączeniu z realizmem renderingu daje niesamowite rezultaty niedostępne dotychczas w tym oprogramowaniu.
Program modo w użyciu. Obiekt z teksturą pochodzący z biblioteki modo dostępnej z programem.

Program modo ma jeszcze jedną istotną zaletę, która sprawia że ludzie użytkujący go porównują ten pojedynczy program do największych wielozadaniowych kombajnów 3d. Świetnie współpracuje z innymi aplikacjami 3d uzupełniając ich braki i niedoskonałości.
Dzięki temu wspomniane animacje kości i ubrań można stworzyć w połączeniu np. z programem Messiah Studio (za pomocą formatu pliku *.mdd opisującego animację siatki). Z kolei w połączeniu z darmowym programem Blender 3d możemy uzyskać tym samym sposobem animacje płynów. Można by spytać jaki w tym sens?
Każdy ma swoją ulubioną linię produkcji lecz prostota użytkowania modo na każdym etapie, skłania do tego aby wracać z powrotem do programu, nie tylko na etapie modelowania siatki (z szybkości której ten program słynie), ale również na etapie teksturowania, animacji i renderingu. Dodatkowym plusem jest regularna aktualizacja, dzięki temu modo nie pozostaje w tyle za innymi programami.
Obecnie wprowadzony Service Pack 6 do modo 501 poza optymalizacją działania wprowadza rdzenną obsługę importu plików programu Solidworks. Do tej pory import taki był możliwy dopiero po zakupie autoryzowanego przez Luxology zewnętrznego pakietu „modo for SolidWorks Kit”. Aktualizacja ta dostępna jest bezpłatnie dla każdego użytkownika wersji 501.
Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=TGFn77-cOEk (Marcin Bartoszewski).

Modo samo w sobie jest również potężnym narzędziem projektującym wysokiej jakości wizualizacje 3d dla architektów. Do projektowania 3d z dedykacją dla branży architektonicznej można używać samego programu, lub z użyciem ułatwień dostępnych po zainstalowaniu zestawu płatnych narzędzi dostępnych na stronie www.thethirdguild.com (mARCH™ for modo, Windo™ for modo). Narzędzia te nie dodają nowych funkcji do programu, lecz znacznie zwiększają ergonomię pracy przy wizualizacjach architektonicznych. Skracają czas potrzebny na budowę siatki budynku, okien i drzwi. Pozwalają także płynniej zmieniać płaski podkład rysunku budowlanego na bryłę 3d.
Pamiętać jednak trzeba, że wizualizacje te nie są tak szybko osiągalne jak to ma miejsce w programie LumenRT, lecz mają dużo lepszą dbałość o szczegóły i większą realistykę finalnego produktu.
Użytkownicy powinni sięgać po ten program na etapie finalnego renderowania, w momencie gdy liczy się wysoka dbałość o szczegóły i detale. Na etapie tworzenia obiektów nie ma jednak sobie równych zarówno jeśli chodzi o szybkość jak i ergonomię pracy z polygonami. Program świetnie współpracuje także ze specjalistycznym programem do rzeźbienia ZBrush za pomocą modułu GoZ (dostępnego w Zbrush). Po przyciśnięciu jednego przycisku rzeźba „wędruje” pomiędzy aplikacjami tam i z powrotem tak, jak byśmy pracowali w jednym spójnym programie. To sprawia, że mniejsze programy jak modo i ZBrush starają się wzajemnie uzupełniać mogąc konkurować np. z połączeniem kombajnu 3d firmy Autodesk (Mudbox + 3d Studio Max). Przypomnę tylko, że zważywszy na bardziej atrakcyjną politykę cenową firmy Luxology (za cenę zestawu Autodesk Mudbox + 3d Studio Max możemy wyposażyć się w ok 2 licencje stanowiskowe modo + ZBrush) większość opcji dostarczanych w 3d Studio - ponad te które znajdziemy w modo – są mało przydatne do podstawowych fotorealistycznych wizualizacji architektonicznych. W związku z tym szkoda za nie używane opcje przepłacać.

W trakcie projektowania ilustracji. Źródło: www.pixelrelease.com (Marcin Bartoszewski).

Gotowy rendering bez postprodukcji w innych programach. Źródło: www.pixelrelease.com (Marcin Bartoszewski).

Wersja 501 programu daje nam możliwości animacyjne poprzez modyfikację parametrów: środowiska, kamery, oświetlenia, obiektów oraz ich klonów poza:
- animacją cząstek (są próby tworzenia cząstek z pomocą klonów obiektów typu replicators jednak zarówno ich przeznaczenie jak i działanie są zgoła inne)
- animacją płynów (jest możliwość animacji powierzchni wody poprzez animację tekstur typu displacement map jednak nie jest to typowa animacja płynów). Istnieje także możliwość importu animowanego płynu z programów Blender lub RealFlow.
- możliwością rigowania postaci z deformacją siatki (jest rigowanie jednak jest to rigowanie typu ramienia maszyny, otwarcia szafki lub innych mechanicznych elementów nie wyginających się w trakcie animacji kości jak ma to miejsce w animacji np. falującego pod naporem wiatru drzewa lub zginanej w łokciu ręki). Są pewne obejścia i próby jednak jest to bardziej na zasadzie udowodnienia że coś działa wbrew swojego przeznaczenia niż płynnego działania.
- deformacji materiału typu clothes. Są pewne eksperymenty z czymś na wzór deformacji siatki za pomocą pluginu Recoil jednak jest to bardziej na zasadzie pokazania że w jakimś konkretnym przypadku jest to możliwe. Nie mniej jednak taka możliwość nie przewidziana jest wprost przez autorów programów
- animacji dymu i ognia – nie ma satysfakcjonujących implementacji dotyczących tego.
Polecam zapoznianie się z galerią prac wykonanych w programie modo dostępnej na stronie internetowej www.luxology.com (http://www.luxology.com/gallery/image/).

Jakie są zalety dla branży architektonicznej?
- Jest nieodzownym kompanem przy projektowaniu mebli, klamek, innych obiektów wyposażenia wnętrz, tekstury powierzchni oraz oświetlenia dla innych programów w których robi się to znacznie dłużej i ciężej.
- produkuje wysokiej jakości wizualizacje za pomocą fotorealistycznego renderingu, zarówno w postaci animacji (telewizja, dvd, media internetowe, urządzenia mobilne) jak i materiałów przygotowanych do druku (mało i wielko formatowe).
- współpracuje z programami do projektowania architektury nie tylko udostępniając obiekty wyprodukowane za pomocą tego modelera (meble, tekstury, detale etc.) ale również pozwalając fotorealistycznie wyrenderować rzeczywistość wirtualną z programów architektonicznych, które tego nie posiadają w tym zakresie.
Niektóre z programów 3d dostępnych na rynku posiadają niesamowitą ergonomię tworzenia budynków architektonicznych bez możliwości tworzenia obrazów imitujących rzeczywistość, tzn. bez cieni, refleksów światła, chropowatości powierzchni, zniekształceń struktury  materiału i wszystkiego tego co różni komiksową ilustrację od wyrenderowanej rzeczywistości wirtualnej pozwalającej zobaczyć finalną wizję architekta a nie wstępny szkic np. program Google Sketchup. Program ten także świetnie współpracuje z modo, które uzupełnia jego funkcje o wszystko to czego mu brakuje do tworzenia końcowych wizualizacji z projektu ilustracyjnego dla klienta.
- jest ekonomicznie i ergonomicznie uzasadnione jeśli pracujemy przy projektowaniu obiektów i renderowaniu ich z użyciem realistycznych algorytmów renderowania – daje to inwestorowi lepszy pogląd na to co kupuje, gdyż efekt finalny jest bardziej zbliżony do rzeczywistości niż to ma miejsce w przypadku zwykłych ilustracji Google SketchUp Pro lub szybkich renderingów poglądowych jak to jest w przypadku LumenRT.
Każda branża działająca w świecie 3d znajdzie u siebie zastosowanie modo.
w dniu 1.03 pojawiła się nowa wersja modo.

Autor: Marcin Bartoszewski

Źródło: IT Media

Masz pytanie/komentarz?


Twoje pytanie zostało wysłane.

Twój komentarz został wysłany.

O CZYM PISZEMY

Zapamiętaj ustawienia
Ustawienia plików cookies
Do działania oraz analizy naszej strony używamy plików cookies i podobnych technologii. Pomagają nam także zrozumieć w jaki sposób korzystasz z treści i funkcji witryny. Dzięki temu możemy nadal ulepszać i personalizować korzystanie z naszego serwisu. Zapewniamy, że Twoje dane są u nas bezpieczne. Nie przekazujemy ich firmom trzecim. Potwierdzając tę wiadomość akceptujesz naszą Politykę plików cookies.
Zaznacz wszystkie zgody
Odrzuć wszystko
Przeczytaj więcej
Analityczne pliki cookies
Te pliki cookie mają na celu w szczególności uzyskanie przez administratora serwisu wiedzy na temat statystyk dotyczących ruchu na stronie i źródła odwiedzin. Zazwyczaj zbieranie tych danych odbywa się anonimowo.
Google Analytics
Akceptuję
Odrzucam
Essential
Te pliki cookie są potrzebne do prawidłowego działania witryny. Nie możesz ich wyłączyć.
Niezbędne pliki cookies
Te pliki cookie są konieczne do prawidłowego działania serwisu dlatego też nie można ich wyłączyć z tego poziomu, korzystanie z tych plików nie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. W ustawieniach przeglądarki możliwe jest ich wyłączenie co może jednak zakłócić prawidłowe działanie serwisu.
Akceptuję